Ga direct naar: Hoofdnavigatie
Ga direct naar: Inhoud
Alle bronnen

Het Dam-incident; de schietpartij op de Dam.

7 mei 1945

Het Dam-incident; de schietpartij op de Dam. Na het vertrek van de Engelse verkenningseenheid op de Dam op 7 mei 1945 bleef de stemming opgetogen. Rond drie uur ‘s middags werden de feestvierders plotseling opgeschrikt door geweervuur vanuit de Groote Club, gevestigd op de hoek met de Kalverstraat. Sinds 1942 was dit voormalige herensociëteitsgebouw in gebruik genomen door de Kriegsmarine. Er brak grote paniek uit. De menigte probeerde te ontkomen door richting Nieuwendijk, Rokin of Damrak te vluchten, terwijl anderen dekking zochten achter lantaarnpalen. Vervolgens kwam het tot een vuurgevecht van een uur tussen de BS en de Duitse marine-soldaten. De kogelregen kostte aan 32 Amsterdammers het leven en ongeveer 50 mensen raakten zwaargewond. De precieze aanleiding van de schietpartij werd nooit vastgesteld. Tijdens de schietpartij bevond zich, te midden van talloze amateurfotografen en enkele andere professionals, Margreet Meijboom-Van Konijnenburg; fotograaf van De Ondergedoken Camera. Ze had positie gekozen achter een raam van de verlaten Bijenkorf om de komst van de bevrijders van bovenaf te fotograferen.

Vervaardiger
  • Margreet Meijboom - van Konijnenburg
Collectie
  • NIOD
Type
  • Foto
Identificatienummer van NIOD Instituut voor Oorlogs-, Holocaust- en Genocidestudies
  • 71814
Trefwoorden
  • Rijwielen
  • Ondergedoken Camera
  • Dam-incident
  • Bevrijding
Disclaimer over kwetsend taalgebruik

Bij bronnen vindt u soms teksten met termen die we tegenwoordig niet meer zouden gebruiken, omdat ze als kwetsend of uitsluitend worden ervaren.Lees meer

Ontvang onze nieuwsbrief
De Oorlogsbronnen.nl nieuwsbrief bevat een overzicht van de meest interessante en relevante onderwerpen, artikelen en bronnen van dit moment.
WO2NETMinisterie van volksgezondheid, welzijn en sport
Contact

Weesperstraat 107
1018 VN Amsterdam

info@oorlogsbronnen.nl
Deze website is bekroond met:Deze website is bekroond met 3 DIA awardsDeze website is bekroond met 4 Lovie awards