Jacobus Petrus Albertus Koks
Rotterdam, 23 december 1909 - Rotterdam, 2 mei 1981Koos Koks was actief bij Scouting in Rotterdam. Op 11 en 12 november 1944 vond in Rotterdam een grote razzia plaats, waarbij Koos werd opgepakt. Hij werd als dwangarbeider in het kader van de Arbeitseinsatz naar Duitsland gebracht en maakte in Mùnster bombardementen mee. Uiteindelijk wist hij terug te keren naar Nederland.
Bron: Vereniging Scouting Nederland
KOKS (Jacobus Petrus Albertus, roepnaam Koos), geboren te Rotterdam op 23 december 1909. Hij trouwt in 1937 en woont in 1944 met zijn vrouw en drie kinderen (4 jaar, 2 jaar en 11 maanden) in de Rotterdamse wijk Agniesebuurt, op het adres Vijverhofstraat 115b. Na de oorlog worden nog vier kinderen geboren en woont het gezin in Hillegersberg-Noord. Bij de razzia van 11 november 1944 wordt Koos opgepakt, hij is dan 34 jaar en directeur van het Vendu Notarishuis. Langs welke route hij is weggevoerd is niet bekend. In november 1944 verblijft hij in de Van Heutszkazerne in Kampen. Net wanneer het middageten wordt bezorgd, moeten de mannen de kazerne verlaten om in een trein te worden gestouwd. Wat volgt is een reis vol verschrikkingen: dagen en nachten lang opgesloten in treincoupés, zonder eten en drinken en aangevallen door Engelse jagers. Wanneer de mannen na 100 uur ‘s nachts in Bocholt de trein mogen verlaten zijn zij geradbraakt, doodmoe en hebben dikke voeten of benen. In die conditie moeten zij, opgejaagd door schreeuwende en schietende Duitsers, in het stikdonker in het gelid marcheren naar hun onderkomens in Suderwick. Daar doen een verbouwde boerenschuur en een café dienst als de Lagers Terstegge en Stolte. Koos verblijft in Terstegge. De werkzaamheden bestaan uit het graven van schansen. Wanneer een Lagerführer moet worden gekozen stelt Koos zich beschikbaar en hij wordt ook gekozen. Jo Rolandus noemt Koos een heel goede en zeer integere leider. Begin februari 1945 worden alle mannen uit de lagers weggevoerd richting Keulen, om daar verdedigingsschansen op te werpen. Koos besluit mee te gaan met “zijn mannen”, ofschoon voor hem een onderduikadres beschikbaar is. In mei/juni 1945 bereikt Koos veilig Rotterdam. Daar overlijdt op 2 mei 1981, 71 jaar oud.
Bron: Stadsarchief Rotterdam
Het leven tijdens de oorlog van Jacobus Petrus Albertus Koks
1944Opgepakt bij de Razzia van Rotterdam
Overleden in Rotterdam
Bronnen
Dit zijn de bronnen die bij Oorlogsbronnen bekend zijn over deze persoon.
Scouts in de Oorlog
In 2019 is het verhalenproject Scouting in de Oorlog gestart met het doel om 75 verhalen over scouts en de Scouting tijdens de Tweede Wereldoorlog te verzamelen. Eind 2023 bevatte het project een verzameling van 2750 verhalen en het wordt nog steeds aangevuld.
Bekijk de bronAanbieder
Scouting NederlandRazzia van Rotterdam en Schiedam
Ron Schuurmans maakte biografieën van de slachtoffers van de razzia van Rotterdam en Schiedam op 10 en 11 november 1944. Dit was de grootste razzia die de Duitse bezetter tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft gehouden. Bij deze razzia zijn ongeveer 52.000 van de 70.000 mannen van 17 tot en met 40 jaar oud uit Rotterdam en Schiedam weggevoerd.
Bekijk de bronAanbieder
Stadsarchief Rotterdam
Afbeelding van Jacobus Petrus Albertus Koks
Ontbreekt een portretfoto, of kan je ons helpen met een betere afbeelding van Jacobus Petrus Albertus Koks, dan kan je deze hier toevoegen. Ook is het mogelijk om de bestaande portretfoto beter bij te snijden.
Heeft u bezwaar tegen de vermelding van deze persoon?
Laat het ons weten door een e-mail te sturen naar info@oorlogsbronnen.nl



