Ga direct naar: Hoofdnavigatie
Ga direct naar: Inhoud

Kees Witholt
Ook bekend als: Cees Witholt, Arend Winter Witholt

Soerabaja, 25 april 1912 - Warmond, 17 augustus 1987

Arend Winter (Kees) Witholt (Soerabaja, 25 april 1912 - Warmond, 17 augustus 1987) was een officier vlieger van de Marine Luchtvaartdienst (MLD). Voor de capitulatie van Nederlands-Indië wist hij naar Australië te ontkomen en vloog hij missies vanuit Australië en Engeland.

Bron: Stichting WO2Net | Oorlogsbronnen.nl

Arent Winter Witholt, in het dagelijks leven Kees genoemd, is op 25 april 1912 geboren als zoon van Mr. Margaretha Broese van Groenou (1884-1955) en Albert Witholt (1882-1963). Hij trouwt met Jenny Margaretha van Kuyk, met wie hij twee kinderen krijgt. Tijdens de oorlog vlucht hij via Australië naar Engeland. Zijn echtgenote en hun dochter overleven de oorlog in het Japanse gevangenenkamp Ambarawa VI.

Witholt wordt officier vlieger bij de MLD. Op 8 maart 1942 vliegt hij met de laatste Catalina, de Y-45, naar Australië, Hij vliegt bij de Royal Australian Air Force en later bij de Royal Air Force. Aan het einde van de oorlog vliegt hij bij 320 Dutch Squadron RAF in de B-25 Mitchell. In maart 1945 moet hij de V-2 stellingen in Den Haag te bombarderen. Hij weigert deze een missie te vliegen omdat hij zich zorgen maakte over de grote hoeveelheid burgerslachtoffers. Deze missie is later bekend geworden als het Bombardement op het Bezuidenhout.

Na de oorlog wordt Witholt commandant van Marine Vliegkamp Valkenburg en is hij in 1946, namens de MLD, een van de medeoprichters van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling (NIV, nu het Nederlands instituut voor vliegtuigontwikkeling en ruimtevaart = NIVR). Om persoonlijke redenen heeft hij de Koninklijke Marine te verlaten en bij de KLM te gaan werken. Aan het einde van zijn carrière is hij daar hoofd van de vliegdienst en vice president of operations. Hij is dan ook secretary van de IATA. In 1973 wordt een Boeing 747 van de KLM (de Mississippi) gekaapt. Witholt is aan boord gegaan in ruil voor het cabinepersoneel.

Bron: Digitaal Monument Engelandvaarders

Beroep (tijdens de oorlog)Officier-vlieger, Vlieger waarnemer
Andere foto’s

Het leven tijdens de oorlog van Kees Witholt

1987
17 augustus 1987

Overleden in Warmond

Bronnen

Dit zijn de bronnen die bij Oorlogsbronnen bekend zijn over deze persoon.

  • Afbeeldingen van personen

    Stichting WO2Net voegt (portret)foto's toe op basis van suggesties van bezoekers van Oorlogsbronnen.nl en eigen onderzoek.

    Aanbieder
    Stichting WO2Net | Oorlogsbronnen.nl
  • Digitaal Monument Engelandvaarders

    Het Digitaal Monument Engelandvaarders presenteert de Engelandvaarders, hun helpers en de Nederlandse militairen die tijdens de inval van het Duitse leger in Nederland op bevel van hogerhand of op eigen initiatief naar Engeland uitweken. Op dit moment bevat het monument meer dan 7000 namen, waaronder bijna 3000 namen van Engelandvaarders.

    Bekijk de bron
    Aanbieder
    Museum Engelandvaarders
  • Nederlandse luchtstrijdkrachten in Groot-Brittannië

    Tijdens de Tweede Wereldoorlog namen ruim 650 Nederlanders deel aan de luchtstrijd boven Europa. Bijna 235 van hen kwamen daarbij om. Deze database bevat de oorlogsvliegers in dienst van de Royal Air Force (RAF) en Fleet Air Arm (FAA) tussen 14 mei 1940 en 1 januari 1945 in Europa.

    Bekijk de bron
    Aanbieder
    Nederlands Instituut Militaire Historie
  • Biografieën Tweede Wereldoorlog

    Stichting WO2NET schrijft biografieën over personen betrokken bij de Tweede Wereldoorlog.

    Bekijk de bron
    Aanbieder
    Stichting WO2Net | Oorlogsbronnen.nl

Afbeelding van Kees Witholt

Ontbreekt een portretfoto, of kan je ons helpen met een betere afbeelding van Kees Witholt, dan kan je deze hier toevoegen. Ook is het mogelijk om de bestaande portretfoto beter bij te snijden.

Heeft u bezwaar tegen de vermelding van deze persoon?

Laat het ons weten door een e-mail te sturen naar info@oorlogsbronnen.nl

Ontvang onze nieuwsbrief
De Oorlogsbronnen.nl nieuwsbrief bevat een overzicht van de meest interessante en relevante onderwerpen, artikelen en bronnen van dit moment.
WO2NETMinisterie van volksgezondheid, welzijn en sport
Contact

Weesperstraat 107
1018 VN Amsterdam

info@oorlogsbronnen.nl
Deze website is bekroond met:Deze website is bekroond met 3 DIA awardsDeze website is bekroond met 4 Lovie awards