Ga direct naar: Hoofdnavigatie
Ga direct naar: Inhoud

Johannes (Jan) Tempelaars

Kethel en Spaland, 12 mei 1905 - Rotterdam, datum onbekend

TEMPELAARS (Johannes, roepnaam Jan), geboren te Kethel en Spaland op 12 mei 1905. Hij trouwt in 1932 en woont in 1944 met zijn vrouw en dochter in de Schiedamse Schrijversbuurt, op het adres Vondellaan 17b beneden. In 1925 treedt hij in dienst bij de Vereniging De Ambachtsschool voor Schiedam en omstreken. Tijdens de bezettingsperiode laat hij verzetsorganisaties toe tot de school, zodat zij hier kunnen oefenen in de wapenhandel, en zorgt hij voor de nodige camouflage. Bij de razzia van 10 november 1944 wordt Jan opgepakt, hij is dan 39 jaar en administrateur bij de Ambachtsschool. Hij moet lopend naar de Keilehaven, vanwaar hij ’s middags weer lopend vertrekt, via Schiedam en Overschie, naar het treinstation in Delft. Hier komt hij met een groep mannen om 20:00 uur aan. Met een trein worden de mannen, via Amsterdam en Zwolle, weggevoerd naar Duitsland. Na een reis van zo’n vijf dagen komt Jan met een groep van zo’n 200 man aan in Ochtrup. Op 1 januari 1945 worden de mannen overgebracht naar Burgsteinfurt, dat op bijna 15 km zuidoostelijk ligt. Zij moeten putjes graven en spoorwegen repareren. Zij worden eerst ondergebracht in een oud café en later in een pakhuis zonder faciliteiten, gelegen op het kruispunt van twee spoorlijnen, de ene naar Ochtrup, de ander naar Münster. De omstandigheden zijn slecht en veel mannen hebben last van diarree, griep of ontstekingen. Op 15 maart 1945 vindt voor de vierde keer een bombardement plaats. Een munitietrein ontploft en het Lager vat vlam. In deze chaos maken enkele lotgenoten zich uit de voeten. Hoe het Jan hierna vergaat en wanneer hij terugkeert in Schiedam is niet bekend. In 1965 reikt de burgemeester van Schiedam hem de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uit. Op 24 maart 1986 wordt in Rotterdam aangifte gedaan van het overlijden van Jan, op 80-jarige leeftijd.

Bron: Stadsarchief Rotterdam

Woonplaats (tijdens de oorlog)

Het leven tijdens de oorlog van Johannes (Jan) Tempelaars

1944
Razzia van Rotterdam en Schiedam
10 november 1944

Opgepakt bij de Razzia van Rotterdam

Bronnen

Dit zijn de bronnen die bij Oorlogsbronnen bekend zijn over deze persoon.

  • Razzia van Rotterdam en Schiedam

    Ron Schuurmans maakte biografieën van de slachtoffers van de razzia van Rotterdam en Schiedam op 10 en 11 november 1944. Dit was de grootste razzia die de Duitse bezetter tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft gehouden. Bij deze razzia zijn ongeveer 52.000 van de 70.000 mannen van 17 tot en met 40 jaar oud uit Rotterdam en Schiedam weggevoerd.

    Bekijk de bron
    Aanbieder
    Stadsarchief Rotterdam

Afbeelding van Johannes (Jan) Tempelaars

Ontbreekt een portretfoto, of kan je ons helpen met een betere afbeelding van Johannes (Jan) Tempelaars, dan kan je deze hier toevoegen. Ook is het mogelijk om de bestaande portretfoto beter bij te snijden.

Heeft u bezwaar tegen de vermelding van deze persoon?

Laat het ons weten door een e-mail te sturen naar info@oorlogsbronnen.nl

Ontvang onze nieuwsbrief
De Oorlogsbronnen.nl nieuwsbrief bevat een overzicht van de meest interessante en relevante onderwerpen, artikelen en bronnen van dit moment.
WO2NETMinisterie van volksgezondheid, welzijn en sport
Contact

Weesperstraat 107
1018 VN Amsterdam

info@oorlogsbronnen.nl
Deze website is bekroond met:Deze website is bekroond met 3 DIA awardsDeze website is bekroond met 4 Lovie awards
Johannes (Jan) Tempelaars (Kethel en Spaland, 12 mei 1905 - Rotterdam, datum onbekend) - Oorlogsbronnen.nl